top of page

Średniowieczny zwyczaj

Zaktualizowano: 8 gru 2023

W każdym z nas zostało coś z dziecka. Pamiętamy, że Jezus nauczał: "Jeśli nie staniecie się jako dzieci, nie wejdziecie do Królestwa Niebieskiego." (Mt 18,1-5). Dziecięca radość pomaga z nadzieją patrzeć w przyszłość. Dziecięca radość wypełniła też serca podopiecznych Jadłodajni w Poznaniu. Także do nich 6 grudnia 2023 r. dotarł św. Mikołaj z saniami wypełnionymi podarkami.W Opalenicy role się odwróciły. Tutaj dzieci z Przedszkola nr 2 upiekły i udekorowały pierniczki. Św. Mikołaj w ich imieniu rozdał je mieszkańcom Przytuliska, dokładając "swoje" upominki.Tymczasem w Zakładnie Opiekuńczo-Leczniczym we Wrocławiu św. Mikołaj wraz z pomocnikami odwiedził wszystkich podopiecznych Domu. Radość zagościła w sercach wszystkich i obdarowanych, i obdarowujących.


Pora odwiedzić Mrozów i zobaczyć, co działo się w ZOL-u. Tutaj także zawitał dzisiaj św. Mikołaj. Zobaczcie sami:


Zabieramy się razem ze św. Mikołajem i udajemy się do Wejherowa.

Bohater dzisiejszego dnia sprawdza, czy dzieci w świetlicy środowiskowej były w minionym roku grzeczne... Oczywiście przywiózł ze sobą podarki.


W bydgoskiej stołówce 5 grudnia podczas świątecznego spotkania były kawa i prezenty z okazji Światowego Dnia Wolontariusza 🥰😇 świętowaliśmy z naszym nieocenionym zastępem Wolontariuszy, którym dziękujemy za codzienną pomoc i trud ❤️


6 grudnia w Centrum Pomocy im. Św. Brata Alberta w Bydgoszczy odbyło się spotkanie mikołajkowe naszych Podopiecznych, połączone ze spotkaniem Członków Wojewódzkiej Rady d.s. Polityki Senioralnej. Była obecna również p. Dyr. Krystyna Żejmo-Wysocka z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. W sumie w spotkaniu wzięło udział ponad 100 osób. Każdy uczestnik otrzymał także małą słodką paczkę mikołajkową.


A teraz słów kilka o dzisiejszym Patronie dnia z 6 grudnia. Święty Mikołaj jest postacią znaną dzieciom na całym świecie. To na jego przyjście w wieczór z 5 na 6 grudnia czeka się cały rok. Kim był święty Mikołaj?

Mikołaj urodził się około 270 roku i zapisał się w historii jako biskup Miry w Licji. Nie ma zbyt wiele źródeł historycznych, które przybliżałyby nam historię jego życia. Wiadomo jednak, że urodził się w Patarze (tereny obecnej Turcji) w majętnej rodzinie. Mógłby spokojnie korzystać z bogactwa, które odziedziczył po rodzicach, jednak zamiast tego zajął się pomocą ubogim, a zwłaszcza dzieciom. Najmłodszych zawsze obdarowywał jedzeniem i innymi przydatnymi im rzeczami. Jego miłosierdzie i pomoc bliźnim spowodowała, że został wybrany na biskupa. I mimo tak ważnej funkcji wciąż angażował się w pomoc ludziom. Uratował od śmierci sześciu niesłusznie oskarżonych żołnierzy, a także uchronił całe miasto przed głodem, zyskując sobie sławę cudotwórcy. Święty Mikołaj czczony jest jako święty w kościele katolickim i prawosławnym. Głównym ośrodkiem jego kultu, gdzie przechowywane są także jego relikwie, jest włoska wyspa Bari. Pierwotny wygląd Mikołaja jako biskupa z mitrą na głowie i pastorałem w ręce został niestety wyparty przez kampanię marketingową Coca-Coli w latach 30.tych XX.wieku.


W Polsce mikołajki obchodzimy 6 grudnia, w dniu wspomnienia świętego Mikołaja z Miry. Historia mikołajkowego obdarowywania dzieci sięga średniowiecza. Już wówczas organizowano dla najmłodszych przedstawienia, które przybliżały im postać świętego Mikołaja, biskupa, cudotwórcy i patrona dzieci. Początków tradycji obdarowywania dzieci prezentami w mikołajki upatruje się w zwyczaju XII-wiecznych francuskich zakonnic, które w wigilię święta Mikołaja podrzucały drobne upominki ubogim dzieciom. W późniejszych źródłach również pojawiają się wzmianki o takim zwyczaju, który przetrwał do dzisiejszego dnia. I choć próbowano przenieść zwyczaj na okres bożonarodzeniowy i uczynić Dzieciątko Jezus odpowiedzialnym za przynoszenie prezentów, to jednak postać Mikołaja na tyle zakorzeniła się w powszechnej świadomości, że to właśnie 6 grudnia głównie kojarzy się z upominkami od Mikołaja.

Комментарии


bottom of page