top of page

Jubileuszowy odpust źródłem miłosierdzia

Mamy jeszcze w pamięci Rok Jubileuszowy 2000, kiedy to Jan Paweł II otwierał drzwi bazyliki św. Piotra w Watykanie.

Wielki Jubileusz Roku 2000 – obchody wejścia Kościoła katolickiego w III tysiąclecie, zainicjowane przez Jana Pawła II jako Rok Jubileuszowy. Trwały od 24 grudnia 1999 do 6 stycznia 2001.Porta Santa w Bazylice św. Piotra w Rzymie, otwierane z okazji rozpoczęcia roku jubileuszowego. Współcześnie jubileusz obchodzony jest w Kościele rzymskokatolickim zazwyczaj co 25 lat. Już niedługo przeżywać będziemy kolejny Rok Jubileuszowy. Papież Franciszek ogłosił Jubileuszowy. Ten odpust, to obfity deszcz miłosierdzia dla wszystkich.

„Jest to wielki dar dla Kościoła wypływający z Bożego miłosierdzia” – mówi bp Staglianò podkreślając, że odpusty to nie magia w Kościele, ale doświadczenie miłości Boga, który jest w stanie przemienić nasze człowieczeństwo naznaczone przez grzech. Częścią mistyki i komunii kościelnej nazywa możliwość uzyskania odpustów także dla zmarłych. Bp Staglianò przypomina, że doświadczanie jubileuszowe nie może skupić się jedynie na zewnętrznym geście przejścia przez Drzwi Święte, czy dokonania jakiegoś gestu miłosierdzia. „Wiara jest sakramentalna, trzeba w głębi serca zdecydować się na jubileuszową drogę ku przebaczającej i odkupieńczej miłości Boga. Odpust związany jest z głębokim pragnieniem przemiany mojego serca, a nie jedynie literą prawa” – zauważa przewodniczący Papieskiej Akademii Teologicznej.

 


„Przebaczenie ma w sobie rewolucyjny charakter. Jeśli pozwolę Bożemu przebaczeniu zagłębić się w moje serce i usunąć ze mnie serce z kamienia, aby przyjąć serce z ciała, które daje mi Boże miłosierdzie, i nauczyć się przebaczać mojemu bratu, przyjmuję logikę Boga” – mówi watykańskim mediom bp Staglianò. Wyznaje, że pozwala mu to wierzyć, że nadchodzący jubileusz w odniesieniu do frontów wojennych na świecie, w szczególności na Ukrainie, ale także w ziemi Jezusa, Palestynie, może mieć wielkie rewolucyjne znaczenie polityczne, a powiedzenie rewolucyjne nie oznacza mniej mistyczne, powiedzenie społeczne nie oznacza mniej duchowe, ponieważ Słowo stało się ciałem, niebo zostało wywrócone do góry nogami, więc cała duchowość świata staje się także transformacją historii, społeczeństwa, cywilizacji. „Pomyślmy o nienawiści, która rodzi się w tych wojnach. Te narody robią sobie nawzajem rzeczy, które są obiektywnie niewybaczalne. A chrześcijaństwo to przekracza. Bóg przebacza ludziom, którzy zabijają Jego Syna, a jeśli Bóg przebacza, ma to rewolucyjny ładunek. Jest tylko jedna droga. To nie dyplomacja może doprowadzić do pokoju na Ukrainie i w Palestynie. Dyplomacja może doprowadzić do zawarcia paktu o nieagresji, kto wie, w jaki sposób i na jak długo. Prawdziwy pokój, jak podkreśla papież Franciszek, nastąpi tylko wtedy, gdy te narody sobie wybaczą” – mówi przewodniczący Papieskiej Akademii Teologicznej.

Papież Franciszek oficjalnie ogłosił Jubileusz 2025 roku. Będzie on „Rokiem Świętym, charakteryzującym się nadzieją, która nie gaśnie, nadzieją w Bogu” – stwierdził Ojciec Święty w bulli „Spes non confundit” (Nadzieja zawieść nie może).


Więcej w kolejnej odsłonie o Roku Jubileuszowym.


Comments


bottom of page