top of page

Patronka Dolnego Śląska gościła pątników

Hasło 45. Pieszej Pielgrzymki do grobu św. Jadwigi w Trzebnicy Jesteśmy Kościołem. Odbyła się w sobotę 12 października 2024 r. Rozważaliśmy piękno Kościoła i modliliśmy się za Synod Archidiecezji Wrocławskiej. Piesza pielgrzymka z Wrocławia do grobu św. Jadwigi w Trzebnicy, jest jedną z najliczniejszych w Polsce, organizowana co roku z okazji odpustu ku czci patronki Dolnego Śląska i Archidiecezji Wrocławskiej. Uczestniczą w niej tysiące wiernych.



Oto krótka relacja:



W sobotę 12 października 2024 r. wyruszyła 45. Piesza Pielgrzymka z Wrocławia do grobu św. Jadwigi w Trzebnicy. W Archidiecezji Wrocławskiej organizowana jest ona co roku z okazji odpustu ku czci patronki Dolnego Śląska. Tegoroczna pielgrzymka przypadła też w Roku Jubileuszowym – ponieważ w tym roku wspominamy 850.rocznicę urodzin św. Jadwigi Śląskiej.

Z Katedry Wrocławskiej wyruszyło około 7 tys. pielgrzymów, wśród których nasza mała albertyńska reprezentacja – s. Klara i s Dobrawa. Do całej pielgrzymki dołączyli też pątnicy z innych stron, m. in. z Bagna, Obornik Śląskich, tak więc przy ołtarzu polowym w Trzebnicy zebrało się około 8 tys. pielgrzymów.

Trzebnicka pielgrzymka jest nazywana często „epilogiem Pielgrzymki Jasnogórskiej”, gdyż uczestniczą w niej te same grupy pielgrzymkowe ze swoimi przewodnikami. My dołączyłyśmy do Grupy nr 1, zwanej Grupą Pokutną, w której czas pielgrzymowania wypełniony jest rozważaniem Słowa Bożego, modlitwą, w tym też Liturgią Godzin. Każda grupa ma coś szczególnego, swojego, jednak wspólną cechą wszystkich jest wzajemna życzliwość, radość i otwartość na siebie nawzajem i w takiej atmosferze dobrze się pielgrzymuje.



Niesamowita była dla mnie obecność ludzi w niemal każdym przedziale wiekowym – od malutkich dzieci – pchanych w wózkach przez swoich rodziców, ludzi młodych, dorosłych, po starszych, w podeszłym wieku, często podpierających się laseczkami. Patrząc na entuzjazm, radość, zaangażowanie pielgrzymów rodziło się we mnie pytanie: „Cóż takiego jest w tym, że tyle ludzi zostawia swoje wygodne mieszkania i wyrusza w 28.kilometrową drogę, godząc się na pewien trud i niewygodę?” Na pewno przykład świętej Jadwigi, która jako żona i matka zdobyła świętość w codziennym, prostym życiu. Jej postawa może inspirować i zachęcać do dobrego życia, a także sama Święta może być dla skuteczną wstawienniczką przed tronem Bożym.

Na zakończenie Pielgrzymki każdy z pątników mógł nawiedzić grób świętej Jadwigi w Trzebnickim Sanktuarium, by za Jej pośrednictwem modlić się w przyniesionych intencjach. Uwieńczeniem całej Pielgrzymki była uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp Tadeusza Wojdy SAC, metropolity gdańskiego i przewodniczącego KEP.

Zabieram z tej pielgrzymkowej drogi świadectwo wiary i zaangażowania innych ludzi pielgrzymujących obok mnie, a także ich chęć podejmowania trudu z radością i uśmiechem. To dla mnie taka zachęta, by kontynuować tę drogę pielgrzymkową w codzienności, bo nasze codzienne życie, to przecież też taka pielgrzymka i warto podejmować tę drogę każdego dnia na nowo, mimo różnych przeciwności, by dojść do celu – spotkania z Panem.


S. Klara Czepulkowska

Czytaj także:

Zobacz również:




Comments


bottom of page