top of page

Czas przemiany serca

            W Środę Popielcową rozpoczynamy wyjątkowy czas Wielkiego Postu. Czas pokuty, umartwienia, przemiany serca i zatrzymania się nad swoim życiem. Przed nami 40 dni na drodze ku spotkaniu ze Zmartwychwstałym. Wielki Post powinien opierać się na dwóch filarach: przygotowaniu do chrztu (w przypadku kandydatów) oraz przypomnieniu chrztu i pokucie dla ochrzczonych. Ta kolejność nie jest przypadkowa. Podkreśla bowiem pierwszeństwo Bożej miłości, a nie grzechu, także w ciągłym nawracaniu się.

            Przed nami 40 intensywnych, wyjątkowych dni. To czas łaski, który daje nam Pan Bóg, aby towarzysząc Jezusowi podejmującemu z miłości do mnie i do Ciebie mękę i śmierć na krzyżu, przemieniać swoje życie, nie tyle postawy same w sobie, ale myślenie. Znane jest dość powszechnie wezwanie do pokuty oraz podstawowe wyznaczniki wielkopostne: post, modlitwa i jałmużna. A zatem już dziś, na progu tego szczególnego czasu warto podjąć konkretne wyzwanie. Co i jak mogę zrobić? Do czego zaprasza mnie Chrystus? Może wierność codziennej modlitwie, czytanie Słowa Bożego, udział w rekolekcjach? Może post – wstrzemięźliwość od Internetu, ulubionej gry, serialu telewizyjnego, czy zbędnego wyrażania opinii? Może zaangażowanie w konkretną pomoc drugiemu człowiekowi, ofiarowanie swojego czasu, uwagi, zainteresowania, czy wsparcie finansowe działającej placówki charytatywnej? Możliwości jest wiele, różnorakich. Ważne, aby wybrać to, co jest konkretne, realne i adekwatne do mojego życia. I jeszcze jedno: nie chodzi o sztukę dla sztuki, ale o to, aby być bliżej Jezusa, aby w miejsce rezygnacji, wysiłku, jaki czynimy zaprosić Jego!            Dla naszej wspólnoty zakonnej Wielki Post jest to również czas podejmowanego, intensywniej niż zwykle, procesu nawracania się w wymiarze osobistym i wspólnotowym. Dodatkowo właściwie w każdym domu są organizowane dni skupienia czy rekolekcje wielkopostne dla podopiecznych konkretnych placówek.

W ramach referatu powołań prowincji poznańskiej zostaną przeprowadzone dni skupienia dla dziewcząt starszych (16 – 25 lat) dni skupienia we Wrocławiu (1 – 3.03) oraz dla dziewcząt młodszych (14 – 16 lat) dzień skupienia w Opalenicy (16.03). Polecam gorąco te inicjatywy modlitewnemu wsparciu, jak również rekolekcje szkolne w: Sikorzynie, Nowym Tomyślu, Gnieźnie, Pleszewie, Przeźmierowie, Komornikach i Śmiglu.

           Niech ten wyjątkowy czas przybliży każdego z nas do Boga i pozwoli doświadczyć, jak bardzo Bóg umiłował świat, że Syna swojego dał i … wydał, aby przez mękę i śmierć na krzyżu odkupił nasze grzechy.

           

 

 

Comments


bottom of page